wtorek, 8 lutego 2022

Psycholog wyjaśnia dlaczego dochodzi do rozwodów


Coraz częściej słyszy się o rozwodach. Młode małżeństwa szybo się rozpadają. Dlaczego?
Psycholog wyjaśnia przyczyny rozpadów małżeństw. Są to m.in. brak czułości, czy zdrady.

John Gottman Wraz z żoną prowadzi poradnię Gottman Institute. Małżeństwo  prowadzi terapie dla par.  Mężczyzna jest autem wielu znanych ksiązek, m. in jak "Siedem zasad udanego związku", czy "10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo".

John Gottman  stworzył listę, w której ukazuje 4 sygnały sugerujące, że związek przechodzi kryzys.
Lista nosi nazwę "Czterej jeźdźcy Apokalipsy".

1. Pogarda
Pogarda to uczucie lekceważenia, głębokiej niechęci wobec kogoś lub czegoś, wynikające z przekonania o własnej wyższości.

Niektóre osoby będące w związkach, zaczynają patrzeć na drugą osobę z gór. Nie pasuje im sposób ubioru partnera/partnerki. Sposób wypowiedzi, a nawet praca, czy brak awansu. Zamiast wspierać drugą osobę,  pogrążają ją. Takiego zachowania nie przetrwa żadna zdrowa relacja.

2. Krytyka
Krytyka w związku nigdy nie przyniesie korzyści.  Nie należy do niej dopuszczać, gdyż krytyczne wypowiedzi wobec osoby, którą kochamy, mogą zniszczyć nie tylko związek ale i tę osobę.
Bycie z osobą, która ciągle krytykuje może też doprowadzić do dużych zmian w psychice osoby nieustannie krytykowanej. Przykładem może być sytuacja, kiedy krytykowana osoba początkowo próbuje się bronić, reaguje złością, czy płaczem, ale słysząc, że nie ma dystansu do siebie i jest przewrażliwiona, sama zaczyna się zastanawiać, czy partner przypadkiem nie ma racji. Zaczyna szukać problemu w sobie. Zaczyna także unikać kontaktu z krytykującą ją osobą.

3. Postawa obronna
Objawia się w tym, że gdy ktoś sugeruje, że zrobiliśmy coś złego to automatycznie odpowiadamy "To nie moja wina!", zwykle dodając do tego jakąś wymówkę. Postawa obronna może również przejawiać się w tym, że na żale partnera odpowiadamy własnymi („ty też”)
Nawet jeśli partner zrobił coś źle, na pewno ma już poczucie winy. Zamiast go jeszcze bardziej obwiniać, powinno się go wspierać.  To daje nam szanse na zdrową i prawdziwą relację.

4. Obojętność
Obojętność to zabójca w związków. Brak awantur w naszym związku to nie znak dobrej atmosfery, ale objaw wyczerpania, braku bliskości i emocjonalnego zaangażowania.
Gdy pojawia się obojętność, wszystkie nadzieje gasną. Psychologowie potwierdzają, że dla związku lepsze czasem są kłótnie niż milczenie.

Jeśli chcemy odbudować relację z partnerem, powinniśmy zacząć od wspólnego spędzania czasu. Odmienne zainteresowania, obowiązki rodzinne i służbowe lub zmęczenie pozwalają nam nie zwracać uwagi na smutny fakt, że w ostatnich latach tak mało robimy i przeżywamy razem. Najczęściej ten nawyk rozrasta się do tego stopnia, że jesteśmy daleko od siebie nawet siedząc w jednym pokoju. Głównymi fundamentami związki są zaufanie, poleganie na sobie nawzajem, wspieranie i gotowość wspólnego rozwiązywania problemów. Trzeba potrafić słuchać siebie nawzajem.